Promieniowanie elektromagnetyczne - czy jest się czego bać?

2020-08-06
Promieniowanie elektromagnetyczne - czy jest się czego bać?
Promieniowanie elektromagnetyczne to temat, który od lat wzbudza wiele emocji. Nabrał on dodatkowych rumieńców, gdy kilka miesięcy temu pojawiły się teorie obwiniające maszty 5G i promieniowanie elektromagnetyczne o „rozsiewanie” koronawirusa. Teorie, mimo że spiskowe, zyskały niemałe grono zwolenników. Niektórzy byli gotowi wziąć sprawy w swoje ręce i przystąpili do podpalania i niszczenia masztów w Wielkiej Brytanii. Nadmierna gorliwość i zwyczajny brak wiedzy sprawiły, że wandale wśród wielu zniszczonych przekaźników tylko część prawidłowo rozpoznali jako przekaźniki 5G...

Jak w końcu jest z tym promieniowaniem elektromagnetycznym? Czy jest się czego bać?

Czym promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwe?

Czy jesteśmy tego świadomi, czy też nie, promieniowanie elektromagnetyczne jest naszym codziennym towarzyszem. Jego źródłem są urządzenia elektroniczne i instalacje elektryczne (tzw. promieniowanie sztuczne), a także skorupa ziemska, słońce, burze itp. (tzw. promieniowanie naturalne).

Według specjalistów kwestią sporną jest nie tyle samo promieniowanie, co jego źródło, natężenie, częstotliwość, czas ekspozycji na promieniowanie, skupienie promieniowania (całe ciało, czy też tylko część) itp. Nie bez znaczenia jest również ogólna kondycja organizmu - sprawny układ odpornościowy powinien poradzić sobie z najróżniejszym zagrożeniem.

Według wielu specjalistów nie ma się czego bać. Według innych - powinniśmy zachować zdroworozsądkową ostrożność. I właśnie do tego drugiego podejścia się bardziej się skłaniamy. Nie zachęcamy jednak do pozbywania się elektroniki z domu lub okrywania się kocem z folii aluminiowej... Polecamy przede wszystkim pomiary, rozsądne korzystanie z urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a także ich wyłączenie wtedy, gdy jest to możliwe (np. nocą).

Jak zmierzyć promieniowanie elektromagnetyczne?

Czy wiesz, że promieniowanie elektromagnetyczne można bez problemu zmierzyć? Wystarczy do tego urządzenie o nazwie miernik pola elektromagnetycznego, który znajdziesz w naszej ofercie. Z jego pomocą możesz zrobić „spacer” po domu lub okolicy i sprawdzić, czy w twoim najbliższym otoczeniu promieniowanie jest wysokie i potencjalnie niebezpieczne. My już takie badania mamy za sobą :-) Jeśli jesteś ciekaw naszych wyników, zapraszamy do artykułu Jak zmierzyć i ograniczyć pole elektromagnetyczne w życiu codziennym.

Warto pamiętać, że promieniowanie elektromagnetyczne jest naszym codziennym towarzyszem i trudno od niego uciec. Najlepsze co możemy zrobić dla siebie i swoich bliskich to rozsądnie korzystać z elektroniki i odłączać urządzenia od zasilania wtedy, gdy z nich nie korzystamy (np. nocą).

Polecane

pixel