Lokalizatory GPS w małej firmie - rozwiązanie, które się opłaca

2020-08-19
Lokalizatory GPS w małej firmie - rozwiązanie, które się opłaca
Lokalizatory GPS są ogromnym ułatwieniem w życiu codziennym i firmowym. Niestety, utarło się przekonanie, że monitoring GPS ma sens tylko w dużej firmie. Tymczasem korzyści z tej technologii można czerpać zawsze, bez względu na to, czy firmowa flota liczy sobie 5, czy też 125 pojazdów.

Zalety monitoringu GPS w małej firmie

Funkcjonowanie każdej firmy pociąga za sobą pewne koszty. Zwykle są one niemałe, a im większa firma, tym więcej wydatków. Zrozumiała jest więc chęć zaoszczędzenia. Jednym ze sposobów na realne firmowe oszczędności jest właśnie monitoring GPS.

Trackery GPS to urządzenia, które służą przede wszystkim do podglądu trasy przejazdu w czasie rzeczywistym oraz tworzenia raportów (czasu pracy, przejechanych kilometrów itp.). Właściciel firmy bądź też manager sprawuje więc pewnego rodzaju kontrolę nad pracownikami pracującymi w terenie lub kierowcami firmowych aut. Co ciekawe, sama instalacja lokalizatorów może podnieść efektywność pracy. Według niektórych źródeł już sama świadomość monitoringu może zwiększyć wydajność pracowników nawet o 30%.

Tracker posiada również inne opcje: umożliwia tworzenie tak zwanych geostref, sprawdza temperaturę silnika, poziom paliwa i jego zużycie. Szczegółowa analiza zebranych danych pomoże zaplanować lepsze trasy pojazdu, zmniejszyć zużycie paliwa, zmniejszyć przestoje pracowników terenowych lub zredukować nadgodziny.

Lokalizator GPS a eco driving

Jednak lokalizator służy nie tylko do podglądu trasy przejazdu. Jego możliwości są jeszcze większe i zalicza się do nich nadzór stylu jazdy (tzw. green driving lub eco driving). Eco driving to styl bezpiecznej i płynnej jazdy, która pozwala na oszczędność paliwa, ograniczenie emisji spalin i wydłużenie żywotności różnych części i podzespołów, głównie hamulców, sprzęgła, skrzyni biegów, układu zawieszenia.

Co ma wspólnego lokalizator z green driving? Otóż urządzenie bada każdy element jazdy, na przykład: gwałtowne hamowanie, mocne przyspieszenie, postoje, prędkość pojazdu. Mając te informacje, można skorygować styl jazdy kierowcy, co przełoży się na oszczędności, bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko kolizji lub wypadku.

Jak sobie poradzić z nieprzekonanymi pracownikami?

Niektórzy przedsiębiorcy nie decydują się na zakup firmowych lokalizatorów GPS w obawie przed negatywną reakcją pracowników. A mówiąc konkretniej - niektórzy pracownicy są skłonni pomyśleć, że urządzenia zostaną użyte do inwigilacji. Tymczasem takie obawy są dalekie od prawdy. Tak, jak wyjaśniliśmy we wcześniejszym akapicie, monitoring firmowej floty może dać w zasadzie same korzyści - zarówno dla właściciela firmy, jak i pracowników. Przedstawiając swemu zespołowi cel monitoringu i jego zalety, można rozwiać wątpliwości i lęki przed tą technologią.

Polecane

pixel