Lokalizatory GPS - dodatkowa funkcjonalność

2019-07-22
Lokalizatory GPS - dodatkowa funkcjonalność
Nazwa "Lokalizator GPS" jest dosyć oczywista - oznacza ono urządzenie, które lokalizuje swoją pozycję, a następnie pozwala na jej podgląd. Natomiast osoby, które mają z tego typu urządzeniem styczność po raz pierwszy, często nie są świadome, jak wiele rzeczy robi tracker GPS. Ten artykuł postara się przybliżyć funkcjonalność ponad śledzenie.

Podstawowa funkcjonalność i jej problemy

Gdyby lokalizatory GPS posiadały jedynie funkcję śledzenia i nic ponadto, można byłoby powiedzieć, że to marnowanie miejsca, energii i materiału do produkcji. Jest to główna motywacja producentów tego typu urządzeń - po prostu dochodzi do momentu, gdzie tworzenie produktu z tak prostymi możliwościami zaczyna być nieopłacalne. Dlatego producenci dodają różne dodatkowe funkcje, które podniosą wartość produktu i zaczną przynosić zyski, a nie straty.

Być może faktycznie interesuje cię jedynie śledzenie na mapie. Należy wiedzieć, że znalezienie tego typu trackera GPS graniczy z cudem, a nigdy nie wiesz, kiedy np. potrzebny ci będzie podsłuch. Może pewnego dnia twój kot z lokalizatorem GPS przyłapie twojego partnera na zdradzie - możesz wykorzystać niewiedzę innych osób na swoją korzyść.

Więc co dostanę w zestawie?

Istnieją funkcje, które w trackerach GPS są praktycznie standardem. Jest to zwykle podsłuch, geostrefy oraz wiadomość o przekroczeniu prędkości. Ustawia się je z poziomu SMS, lub w "grubych rybach", za pomocą aplikacji konfiguracyjnej. Jeżeli chodzi o geostrefy, to ich funkcjonalność jest zwykle ograniczona - często możesz jedynie wyznaczyć pozycję lokalizatora jako centrum okręgu i wpisać jego średnicę, co nie da ci precyzyjnych wyników.

Te prostsze funkcje są często ignorowane na rzecz możliwości platformy GPS, takiej jak Acurel - oferuje ona dużo przyjaźniejszy interfejs i nieco lepszą kontrolę.

Potrzebuję więcej!

Gdy powyższe funkcje to za mało, istnieją także modele z możliwością sterowania przez internet - możesz za pomocą poleceń z poziomu platformy wyłączyć lub włączyć silnik, zostać ostrzeżony, gdy samochód zostanie uruchomiony, wykrywać wstrząsy (np. w razie wypadku samochodowego).
Za dodatkowym, często znacznym kosztem możesz też dokupić różnego rodzaju sensory - paliwa, temperatury, pracy silnika - i podłączyć je do lokalizatora. Dzięki temu, na platformie GPS otrzymasz informacje od swojego sensora.

Cena nie gra roli. Chcę mieć funkcje.

Kiedy to wszystko to za mało, istnieją lokalizatory, które przekroczą oczekiwania szarego obserwatora GPS. Możesz kupić tracker, który posiada dual-SIM, wspiera różne systemy śledzenia (amerykański GPS, rosyjski GLONASS, europejski GALILEO), korzysta z 4G LTE, konfiguruje się przez Bluetooth, posiada precyzję aż do 3 metrów oraz ma złącze USB jako wisienka na torcie. To wszystko w małej, metalowej skrzynce o wadze około 50 gram.

Podsumowanie

Możliwości jest naprawdę mnóstwo i istnieje tak wiele różnych modeli czy konfiguracji trackerów GPS, że każdy znajdzie coś dla siebie - nawet, jeśli oczekujesz rakiety z napędem na antymaterię.
Dla indywidualnych użytkowników, takich jak właścicieli zwierząt, najbardziej przydatny byłby tracker GP2.
Użytkownicy zaawansowani, tacy jak kierowcy lub właściciele flot, znajdą u nas szeroką gamę lokalizatorów dla samochodów.
pixel