Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy grzejniki? Krótkie porównanie

Jaki system grzewczy wybrać, aby był ekonomiczny, estetyczny i bezproblemowy w użytkowaniu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ taki idealny system jeszcze nie powstał. Są natomiast różne rozwiązania dostępne na rynku, a każde z nich ma inne zalety. Poniżej skupimy się na chwilę na najpopularniejszym systemie, centralnym ogrzewaniu z grzejnikami oraz coraz popularniejszym elektrycznym ogrzewaniu podłogowym.
Koszty instalacji i eksploatacji
Jednym z kryteriów wpływających na decyzję o wyborze systemu grzewczego są pieniądze, czyli koszty instalacji i późniejszej eksploatacji. Przeglądając różne dostępne rozwiązania, można zauważyć pewną prawidłowość: niskie koszty zakupu materiałów i instalacji oznaczają wyższe koszty eksploatacji i na odwrót. Coś w tym jest, jednak wiele też zależy również od innych czynników.
I tak na przykład tradycyjne centralne ogrzewanie z grzejnikami nawet przy nowoczesnych i designerskich grzejnikach będzie tańsze w zakupie i montażu niż elektryczna podłogówka. Jednakże podłogówka wykonana na przykład z folii grzewczych będzie niezwykle atrakcyjna cenowo (w naszym sklepie można nabyć gotowe zestawy do montażu folii). A jak się przedstawiają koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego? To również wiele zależy od użytych materiałów (mata, folia), racjonalnych ustawień termostatu (niższa temperatura w przypadku nieobecności domowników) i źródła prądu (właściciele paneli fotowoltaicznych mogą mieć prąd w zasadzie za darmo).
I tak na przykład koszt ogrzewania folią po 5 latach może być:
- 3 razy niższy w porównaniu do C.O. na gaz ziemny i C.O. z pompą ciepła powietrze/woda
- 4 razy niższy w porównaniu do C.O. z pompą ciepła gruntową,
- ponad 2 razy niższy w porównaniu do C.O. na ekogroszek.
Komfort cieplny
W tym aspekcie podłogówka jest bezkonkurencyjna. Cechą charakterystyczną ogrzewania podłogowego jest równomierny rozkład ciepła, przy czym przy podłodze jest najcieplej, a im wyżej, tym nieco chłodniej. W praktyce oznacza to, że najcieplej jest w strefie przebywania ludzi, natomiast w przypadku grzejników ciepło kumuluje się pod sufitem. Podłogówka jest więc idealna w przypadku, gdy w domu są małe dzieci. Docenią ją osoby, które szybko marzną w stopy, a także osoby, które po prostu lubią przyjemne ciepełko pod stopami. Taki stopniowy rozkład ciepła sprawia, że można nieznacznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, na przykład o 1 stopień C, a nawet o 2 stopnie, bez utraty komfortu cieplnego. Już nawet tak niewielka różnica, jak 1 stopień, przekłada się na 5-6% zmniejszenie zużycia energii.
Ogrzewanie a alergie
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie, szczególnie ważnym dla alergików. Obydwa systemy w odmienny sposób oddają ciepło. W przypadku podłogówki jest to głównie promieniowanie, w przypadku grzejników - konwekcja. Konwekcja oznacza ruch ogrzanego powietrza, co w praktyce wiąże się z unoszeniem się cząstek kurzu i innych alergenów. W przypadku podłogówki takie zjawisko nie występuje, a więc alergicy mają czystsze powietrze i o jeden powód mniej do zmartwień.