Lokalizatory GPS - w jakim miejscu zamontować?

2019-07-16
Lokalizatory GPS - w jakim miejscu zamontować?
Lokalizatory GPS są dostępne na rynku od dawna, jednak nie każdy sobie zdaje sprawę z ich istnienia, czy użyteczności. Ten wpis rozpoczyna serię na temat trackerów GPS, dzięki którym dowiesz się, jakiego typu urządzenie wybrać oraz jak wyciągnąć z niego jak najwięcej.

Najprostszy w montażu lokalizator

Jeżeli nie jesteś fanem głębokich przemyśleń na temat umiejscowienia swojego lokalizatora, najlepszym wyborem byłoby urządzenie, które działa na złączu OBD2. Przyczyna jest prosta - większość samochodów z tego stulecia posiada wejścia OBD2, które nie wymagają montażu. Wystarczy podłączyć lokalizator do złącza i w zasadzie urządzenie jest gotowe do śledzenia na naszej platformie Acurel. Takie trackery GPS są zasilane z akumulatora samochodu, a dzięki bezpośredniemu połączeniu z komputerem pokładowym, posiadają dodatkowo funkcję diagnostyczną - na naszej platformie GPS otrzymasz także różne, interesujące fakty o swoim pojeździe.

Jednak przez fakt, że urządzenie na tego typu złączu jest wyjątkowo łatwe w instalacji, nie jest polecane jako pomoc w razie kradzieży - taki lokalizator jest równie łatwy w dezinstalacji, a złodzieje doskonale o tym wiedzą.

Gdzie w takim razie zainstalować inny lokalizator?

Niektóre lokalizatory działają na własnej baterii. Jeżeli zależy ci na zapobieganiu kradzieży, takie urządzenia mogą być najbardziej efektywne, ze względu na to, że można je schować w dowolnym miejscu. Warto być pod tym względem kreatywnym - złodzieje także przeglądają internet i też czytają artykuły takie, jak ten - więc najlepszym podejściem będzie nieprzewidywalność. Rozważ umieszczenie lokalizatora w miejscu, które wymaga dłuższego czasu do rozmontowania. Najpopularniejsze miejsca to np. za wskaźnikami, za schowkiem.
Lokalizator o własnej baterii ma jednak poważną wadę - większość z nich działa maksymalnie 7 dni w trybie ciągłego lokalizowania. Przy zakupie takiego trackera, rozważ znaczne zwiększenie czasu aktualizacji (np. co 30 minut) oraz zmniejsz próg snu urządzenia - taki zabieg skutecznie przedłuży czas śledzenia.

Co robić, gdy potrzebna jest trwała ochrona przed kradzieżą?

Gdy nie możesz sobie pozwolić na rozładowującą się baterię, a obawiasz się utraty pojazdu, warto zainwestować w lokalizator podłączany bezpośrednio do akumulatora samochodu. Przewagą takiego lokalizatora jest przede wszystkim możliwość podłączenia sensorów, między innymi poziomu paliwa, tachometru, albo nawet w niektórych wypadkach urządzenia identyfikującego kierowcę - oznacza to, że lokalizator przekaże także na platformę informacje z sensorów. Lokalizator akumulatorowy to najlepsze rozwiązanie dla różnego rodzaju pojazdów ciężarowych.
Ich wadą jest jedynie fakt, że wymagają montażu przez wykwalifikowany personel, czyli np. mechanika samochodowego, ponieważ instalacja oznacza bezpośrednią ingerencję w układ elektryczny samochodu. Ponadto tego typu trackery trudno ukryć, gdyż mogą mieć przewidywalne miejsca montażu - wprawny technik jednak upewni się, że rozmontowanie trackera GPS będzie koszmarem dla złodzieja.

Na co należy uważać przy montażu?

Główne rzeczy, o których trzeba pamiętać podczas instalacji:
  • Czy tracker GPS jest stabilny? W razie braku magnesu w lokalizatorze, pomoże w tym nawet taśma klejąca.
  • Czy ewentualne anteny są przykryte? Niektóre lokalizatory mogą posiadać zewnętrzne anteny, których działanie może zostać zakłócone, jeśli są przykryte metalem.
  • Czy kable są uporządkowane? Podczas awarii, nieuporządkowane kable to prawdziwe piekło.
  • Czy izolacja przewodów nie jest uszkodzona? Luki w izolacji mogą doprowadzić do niechcianych problemów z połączeniem do akumulatora.

Podsumowanie

Jeśli zależy ci jedynie na prostym śledzeniu pojazdu, wystarczy ci urządzenie obsługujące złącze OBD2. Jednak jest ono wrażliwe na złodziei, gdyż ci zawsze sprawdzają najpierw to miejsce. Jeżeli jednak pragniesz utrudnić życie złodziejom, dobrym wyborem będzie lokalizator na baterię schowany w kreatywnym miejscu lub na akumulator, montowany przez technika. 

pixel