Gdzie można zamontować folie grzewcze?

Folie grzewcze to materiał, który z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Mają one uniwersalne zastosowanie, mnóstwo zalet i idealnie wkomponowują się w zieloną politykę energetyczną. Z poniższego artykułu dowiesz się, gdzie można (a nawet warto) zamontować folie.
Na podłogę, ścianę i sufit
Folie grzewcze to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego. W tym przypadku powierzchnią grzejną może być podłoga (tzw. podłogówka, elektryczne ogrzewanie podłogowe), bądź też ściana a nawet sufit. W związku z tym, że ten typ ogrzewania jest ogrzewaniem niskotemperaturowym (folie nie rozgrzewają się do wysokich temperatur tak jak grzejniki), jest ono polecane przede wszystkim do dobrze ocieplonych budynków.
Folie grzewcze montowane na podłodze, w ścianach lub suficie dają wiele zalet, przede wszystkim komfort cieplny. Przy ogrzewaniu płaszczyznowym „grzejnikiem” jest cała podłoga, ściana lub sufit, co zapewnia równomierny rozkład temperatury. Kolejną niekwestionowaną zaletą są oszczędności. Folie są tanie w zakupie oraz eksploatacji. Ponadto nie przesuszają one powietrza, ani nie przyczyniają się do gromadzenia się kurzu, tak jak to ma miejsce w przypadku grzejników. Jako że folie montuje się w podłodze, ścianie lub suficie są one niewidoczne i dają duże możliwości aranżacyjne. Jedynym ograniczeniem, o którym warto wspomnieć jest fakt, że ogrzewanie ścienne nie jest polecane do kuchni, ze względu na zabudowę meblową.
Folie grzewcze do domu, biura i nie tylko
Folia to świetne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na komforcie cieplnym i rozsądnych wydatkach na ogrzewanie. Ze względu na to, że nie generują one substancji zanieczyszczających powietrze, nie emitują dwutlenku węgla i pobierają mało energii są one także uważane za rozwiązanie przyjazne środowisku.
Jako że są one uniwersalnym materiałem, można je montować praktycznie wszędzie, m.in w:
- domach jednorodzinnych, jako główne źródło ogrzewania lub w połączeniu z grzejnikami,
- domkach letniskowych, altanach, zimowych ogrodach,
- obiektach biurowych, handlowych, galeriach handlowych,
- szkołach i przedszkolach,
- hotelach, gospodarstwach agroturystycznych,
- halach, magazynach, halach produkcyjnych,
- obiektach rolniczych, przy chowie zwierząt i hodowli roślin,
- ośrodkach spa,
- kościołach i innych obiektach sakralnych.
Foliami można podgrzewać nie tylko budynki, ale również wybrane pomieszczenia i przedmioty (np. lustra w łazienkach lub sauny na podczerwień). Ograniczeniem w użyciu jest tylko wyobraźnia. Folie grzewcze działają bez względu na rodzaj materiału, pod którym leżą. Śmiało więc można stosować panele podłogowe (w tym drewniane i winylowe), płytki, kamień, żywicę epoksydową, beton itd.